W aranżacji wnętrz warto zwrócić uwagę na wybór mebli i dodatków. Coraz więcej producentów oferuje produkty wykonane z recyklingu lub zgodnie z zasadami ekologii, takie jak meble z drewna z certyfikatem FSC czy dywany z recyklingowanej przędzy.
Ekologiczne rozwiązania w projektowaniu wnętrz to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim sposób na dbanie o środowisko i nasze zdrowie. Dlatego warto zwrócić uwagę na wybór naturalnych materiałów, farb i tapet oraz mebli i dodatków, które zostały wykonane zgodnie z zasadami ekologii.
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwraca się na ekologiczny styl życia, a projektowanie wnętrz nie jest wyjątkiem. Rozwiązania zgodne z naturą to nie tylko moda, ale także sposób na odciążenie planety, zadbanie o nasze zdrowie, a nawet przyszłe pokolenia. Co więc zrobić, aby stworzyć bardziej zrównoważoną przestrzeń?
1. Naturalne materiały
Korzystanie z naturalnych komponentów to jeden z najprostszych sposobów na krok w stronę bardziej ekologicznego życia. Materiały takie jak bambus, drewno, rattan, glina, czy kamień mają nie tylko walory estetyczne – przede wszystkim pochodzą z natury i nie są szkodliwe dla zdrowia. Zawierają mniej substancji chemicznych i syntetycznych dodatków wydzielanych do powietrza. Naturalne materiały są też zazwyczaj bardziej trwałe i nie wymagają częstej wymiany. Łatwo je również utylizować: większość z nich podlega recyklingowi lub biodegradacji.
2. Ekologiczne farby i materiały wykończenione
Kolejna kwestia to materiały wykończeniowe i farby, które nie zawierają toksycznych elementów w składzie. Warto zadbać o to, by emitowały jak najmniej lotnych związków organicznych (VOC), co przyczynia się do lepszej jakości powietrza. To m.in. farby wodorozcieńczalne, organiczne, mineralne lub kazeinowe. Pamiętajmy o tym, żeby przed zakupem uważnie czytać etykiety.
3. Odpowiednie oświetlenie
Jeśli chodzi o elektrykę, na rynku dostępnych jest już wiele energooszczędnych rozwiązań. Dobrym pomysłem może być zakup oświetlenia LED, które ma dłuższą trwałość od tradycyjnych i zużywa mniej energii. Przy okazji to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Możesz wykorzystać też naturalne źródła światła i zainwestować w większe okna, lub jaśniejsze zasłony.
4. Postaw na wysokiej jakości sprzęt
Decydując się na wybór lodówki, pralki, czy piekarnika, poszukaj urządzeń o wysokiej efektywności energetycznej oraz takich, które oszczędniej wykorzystują wodę. Upewnij się także, że posiadają gwarancję producenta na wydłużone działanie oraz dostępność części zamiennych. Niektóre z nich zawierają oznakowania ekologiczne, na które warto zwracać uwagę. Te rozwiązania zmniejszą nasz rachunek za wodę i energię!
5. Więcej zieleni? Zaproś do wnętrza rośliny
Pełnią funkcję ozdobną, ale przy okazji dostarczają tlenu i dbają o dobrą jakość powietrza. Rośliny wpływają pozytywnie na domowników, a odpowiednio wybrane, mogą stać się żywym dziełem sztuki w przestrzeni mieszkalnej.
6. Elementy użytku codziennego
Nawet drobne zmiany mogą mieć ogromny wpływ na środowisko naturalne. Wystarczy nieco zmodyfikować codzienne nawyki, aby zatroszczyć się o naszą planetę. Możemy zacząć od zrezygnowania z przedmiotów jednorazowego użytku, na przykład zastąpić plastikowe słomki metalowymi lub zrezygnować z kupowania butelek na rzecz dzbanka z filtrem do wody. Nie zapominajmy również o recyklingu i odpowiednim segregowaniu śmieci. Postaw na kosmetyki bez dodatku mikroplastiku i oszczędnie używaj wody.