Projektowanie łazienki to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, takich jak funkcjonalność, ergonomia czy styl. Wszystko po to, aby stworzyć wnętrze, które będzie zarówno estetyczne, jak i wygodne oraz bezpieczne. W trakcie planowania łazienki łatwo popełnić błędy, które wpłyną na efekt końcowy. Co zatem robić, aby uniknąć niedogodności w przyszłości? Sprawdź, na czym łatwo się potknąć.
1. Niewłaściwe rozplanowanie przestrzeni
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy projektowaniu łazienki jest niewłaściwe rozplanowanie przestrzeni. Projektantom zdarza się skupiać na aspekcie estetycznym, zapominając o tym, jak istotna jest funkcjonalność. Harmonijna kompozycja bez wątpienia jest ogromnym plusem, ale przestrzeń przede wszystkim warto rozplanować tak, aby można było z niej wygodnie korzystać. Przed przystąpieniem do projektowania warto dobrze przemyśleć rozmiar i kształt łazienki.
2. Brak przestrzeni do przechowywania
Przechowywanie ręczników, kosmetyków i innych akcesoriów łazienkowych może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w mniejszych łazienkach. Brak odpowiednich miejsc do tego przeznaczonych może sprawić, że przestrzeń stanie się chaotyczna i trudno będzie utrzymać w niej porządek. Warto więc pomyśleć o odpowiednich szafkach, półkach i regałach, które pozwolą nam uporządkować łazienkę.
3. Brak właściwej wentylacji
Wentylacja jest kluczowa dla utrzymania właściwej wilgotności i zapobiegania rozwojowi pleśni w łazience. Brak wentylacji może prowadzić do problemów z grzybem i wywoływać nieprzyjemne zapachy. Dlatego przed projektowaniem łazienki należy zwrócić uwagę na system wentylacyjny, który będzie w stanie skutecznie usuwać wilgoć i zapachy.
4. Zły dobór materiałów
Nieprawidłowo dobrane materiały mogą wpływać zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność łazienki. Na przykład nieodpowiednie płytki mogą okazać się śliskie i zagrażać bezpieczeństwu dzieci, a kolorystyka mebli może źle wpłynąć na optyczne odczucie przestrzeni. Warto więc wybrać materiały, które są łatwe do czyszczenia, odporne na wilgoć i spełniają wymagania użytkowników.
5. Nieodpowiednie oświetlenie
Oświetlenie to kluczowy element każdego pomieszczenia, w tym łazienki. Niewłaściwie zaprojektowane może negatywnie wpłynąć na nastroje i wywoływać uczucie dyskomfortu. Dlatego należy zadbać o właściwe oświetlenie, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. W łazience powinno być przede wszystkim dostatecznie jasno, aby umożliwić wykonywanie codziennych czynności, ale też nie za jasno, aby nie drażnić oczu. Jednocześnie nie wyklucza to wykorzystania elementów oświetlenia, które będą eleganckie, stylowe lub wyróżniające się designem w pomieszczeniu.