Nie od dzisiaj mówi się, że ,,natura czyni cuda.” I to nie tylko w przenośni! W otoczeniu przyrody czujemy się zazwyczaj bardziej zrelaksowani, nasza głowa lepiej odpoczywa i daje chwilę wytchnienia od pędu codzienności.
Czy wiesz, że jedną z metod poprawiania dobrostanu fizycznego, psychicznego i emocjonalnego jest hortiterapia, czyli terapia poprzez wykonywanie prac ogrodniczych?

Metoda ta, zwana również holtikuloterapią lub ogrodolecznictwem, ma wielu zwolenników szczególnie w krajach skandynawskich. Od niedawna zaczęła rozwijać się także w Polsce.
Jakie czynności składają się na ogrodoterapię?
- sadzenie roślin
- pielęgnacja nasadzeń: przycinanie, usuwanie chwastów
- przygotowywanie i dbanie o glebę, nawożenie
- zbieranie owoców i warzyw
- bierna terapia: spacery w ogrodzie i obserwacja oraz podziwianie natury, wypoczynek
Hortiterapia może wspomagać tradycyjne leczenie, zmniejszając stany depresyjne i lękowe, umożliwia lepszą koncentrację. Polecana jest dla osób z nowotworami, ADHD, niepełnosprawnością fizyczną i umysłową, otyłością, deficytami uwagi i koncentracji. Pomoże także uzależnionym i cierpiącym z powodu wypalenia zawodowego. Prace ogrodowe zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Poprzez pielęgnację roślin wyrabia się także nawyk opiekuńczości i odpowiedzialności.
W ogrodolecznictwie zawarty jest również element mindfulness, czyli świadomego bycia tu i teraz: obcowania z zapachami roślin, różnymi fakturami i dźwiękami.

