Lato w pełni, słońce w niektóre dni praży jak na Saharze, a większość z nas spędza dużo czasu na zewnątrz. Urlopy, wyjazdy, weekendy nad morzem lub jeziorem sprawiają, że nasze ciała wystawione są na duże ilości promieni słonecznych. Pamiętajmy, jak chronić naszą skórę, ale nadal cieszyć się słońcem.
Cień, parasol i kapelusz
Podstawową ochroną jest oczywiście cień lub parasol, a nawet kapelusz i odpowiednie ubranie. Jeśli dni są szczególnie gorące, a słońce mocne (szczególnie, jeśli spędzamy akurat urlop na południu Europy lub w tropikach), to warto pamiętać o częstym korzystaniu z cienia, a także rozważenie unikania słonecznych miejsc w godzinach 10-15, kiedy promienie są najmocniejsze.
Słomkowy lub materiałowy kapelusz nie tylko zapewni nam ochronę głowy oraz zasłoni część twarzy, ale będzie również wspaniale zdobił nasz wakacyjny ubiór. Podobnym dodatkiem może być delikatny parasol, który skutecznie ochroni przed słońcem górną część naszego ciała. Jeśli nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa na promieniowanie słoneczne, to warto ubierać się w stroje o długich rękawach i nogawkach, wykonane z odpowiednich, przewiewnych i cienkich materiałów. Nowością są ubrania zatrzymujące promieniowanie UV, specjalnie zaprojektowane i stworzone dla osób, które mają w planie spędzanie wielu godzin na słońcu.
Czym jest promieniowanie UV?
Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe, jest emitowane przez słońce i choć niewidzialne dla ludzkiego oka, ma duży wpływ na nasze życie.
Promieniowanie słoneczne ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na skórę. Oto kilka aspektów wpływu promieni słonecznych na skórę:
- Produkcja witaminy D: promieniowanie UV jest niezbędne do produkcji witaminy D w skórze, która odgrywa ważną rolę m.in. w utrzymaniu zdrowych kości i układu odpornościowego.
- Opalenizna: ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do produkcji melaniny, co powoduje zmianę koloru skóry i pojawienie się opalenizny. Niektórzy uważają opaleniznę za atrakcyjną, ale należy pamiętać, że nadmierna opalenizna może prowadzić do uszkodzenia skóry.
- Uszkodzenia skóry: promieniowanie UV może uszkadzać DNA w komórkach skóry. Długotrwałe narażenie na promieniowanie może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, zmarszczek, przebarwień, plam słonecznych i innych problemów skórnych.
- Oparzenia słoneczne: intensywna ekspozycja na słońce może powodować oparzenia słoneczne, które są bolesne i powodują zaczerwienienie, pęcherze i złuszczanie się skóry. Zwiększają one również ryzyko wystąpienia raka skóry.
Z tych względów warto chronić naszą skórę również w dodatkowy sposób, wykorzystując kremy z odpowiednimi filtrami.
Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać?
Warto wybierać kremy z filtrem o wysokim numerze ochrony przeciwsłonecznej (SPF), idealnie powyżej 30. Im wyższy SPF, tym skuteczniejsza ochrona przed promieniowaniem UV. Pamiętaj, że wyższy SPF nie oznacza proporcjonalnie wyższej ochrony. SPF 30 blokuje około 97% promieniowania UV, podczas gdy SPF 50 blokuje około 98%.
Jeśli planujemy spędzać dużo czasu na plaży, pływać lub uprawiać inne aktywności związane z wodą, pomyślmy o zaopatrzeniu się w krem wodoodporny lub odporny na ścieranie. Musimy jednak pamiętać, że nawet kremy oznaczone jako wodoodporne powinny być nakładane ponownie co około 2 godziny lub po kontakcie z wodą.
Pamiętaj o oczach!
Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce może być również szkodliwe dla oczu. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do uszkodzenia struktur oka, takich jak rogówka, soczewka czy siatkówka. To może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaćma (zmętnienie soczewki oka), zwyrodnienie plamki żółtej czy inne schorzenia oczu.
Oparzenia rogówki: Nadmierne narażenie na słońce bez odpowiedniej ochrony może spowodować oparzenia rogówki, które są bolesne i powodują zaczerwienienie, pieczenie, a nawet zmniejszenie ostrości wzroku. Oparzenia rogówki są szczególnie powszechne na dużych wysokościach lub w środowiskach odbijających dużo światła, takich jak śnieg lub woda.
Najlepszym rozwiązaniem na ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, jest noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Najlepiej wybrać takie, które zapewniają 100% ochrony lub mają etykietę z informacją UV 400. Powinny one również być na tyle duże, żeby zakrywały całą powierzchnię oczu.
Drobne szczegóły równie ważne
Możemy zrobić jeszcze wiele drobnych rzeczy, aby uchronić nasze ciało przed nadmiernym napromieniowaniem. Szukanie cienia powinno być naturalnym elementem przebywania latem na zewnątrz. Jeśli wybieramy się na dłużej na plażę, świetnym rozwiązaniem może być namiot plażowy. Jeśli go nie mamy, pamiętajmy, aby co jakiś czas schronić się z miejscu zacienionym,a by dać odpocząć skórze i schłodzić całe ciało.
Niezmiernie ważnym elementem jest optymalne nawodnienie ciała, dzięki czemu nasza skóra będzie w lepszej kondycji i bardziej odporna na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne, również ekspozycję na słońce. Pomoże nam to również łatwiej i zdrowiej znosić upały. Właściwie nie trzeba wspominać o nieużywaniu alkoholu w upalne dni. Ta używka działa bardzo niekorzystnie na nasze ciało, a tym samym również na skórę.
Pamiętajmy, że ochrona skóry przed słońcem powinna być dla nas priorytetem, nie tylko latem ale również zimą.