Wszyscy posiadacze ogrodów i balkonów chcą latem mieć wspaniałe kwiaty i zachwycać się ich pięknem w wolnym czasie. Możemy tak dobrać nasze rośliny, że nie tylko będziemy cieszyć się ich widokiem, ale również przylatujących do nich przepięknych motyli.
Przyciąganie motyli do ogrodu może być pięknym, ale również ekologicznym sposobem na zwiększenie różnorodności biologicznej oraz sprzyjanie naturalnemu zapylaniu roślin. Istnieje wiele gatunków, które są szczególnie atrakcyjne dla motyli, ze względu na swoje kolorowe kwiaty i nektar, który dostarcza im pożywienia. Poniżej przedstawiam kilka roślin, które mogą przyciągnąć motyle do Twojego ogrodu:
- Buddleja (Buddleja davidii) – nazywana również krzewem motylowym, posiada długie kłosy kwiatowe o różnych kolorach, takich jak fioletowy, różowy, biały, żółty, które są bardzo atrakcyjne dla motyli. Wystarczy jeden krzew w ogrodzie, aby każdego słonecznego dnia latało wokół niego mnóstwo motyli. Buddleja jest również bardzo dekoracyjna, więc z pewnością będzie ozdobą w każdym otoczeniu.
- Nagietek (Calendula officinalis) – ten jednoroczny kwiat posiada jaskrawo pomarańczowe lub żółte kwiaty, które przyciągają motyle i trzmiele. Ponadto jest rośliną leczniczą, więc możemy z niego korzystać również zbierając kwiaty na napary, herbatki oraz olejki
- Rozchodnik (Sedum) – Rozchodnikowce są doskonałymi roślinami przyciągającymi motyle, gdy kwitną. Mają liczne kolorowe kwiaty, a także stanowią ważne źródło nektaru późną jesienią. Wyglądają szczególnie pięknie na skalniakach i w otoczeniu niskich roślin.
- Wrzosiec (Calluna vulgaris) – Wrzosiec to bardzo popularna w Polsce roślina, która jest świetnym źródłem pożywienia dla motyli i pszczół, zwłaszcza w późnym lecie i jesienią. Może stanowić wspaniałą ozdobę w każdym ogrodzie właśnie jesienią, kiedy większość kwiatów już przekwita.
- Lawenda (Lavandula) – kwiaty lawendy mają piękny zapach, który przyciąga motyle i pszczoły. Oprócz swojej niezaprzeczalnej urody, lawenda może być wykorzystywana również przez nas w kuchni, domowej kosmetyce i medycynie.
- Floksy (phloxy) – te wysokie byliny mają duże, najczęściej różowe lub fioletowe kwiaty, które stanowią atrakcyjne źródło nektaru dla motyli. Są bardzo łatwe w uprawie i mogą uzupełniać lub stanowić tło dla innych kwiatów.
- Dzwonek (Campanula) – to kolejna wysoka bylina lubiana przez motyle. Kwitnie przez większość lata, aż do pełnej jesieni i podobnie jak floks, nie jest trudna w uprawie. Kwiaty w kształcie dzwonka, o pięknym, fioletowym kolorze, są delikatne i eleganckie.
- Jeżówka (Echinacea) – chyba wszyscy kojarzą łacińską nazwę tej rośliny. Jeżówka ma zastosowanie w medycynie ludowej, ziołolecznictwie i suplementacji. Stosowana m.in. na bóle gardła, stany zapalne lub infekcje skóry. Motyle także odwiedzają chętnie jej duże, rozłożyste kwiaty.
- Aster (Aster) – istnieje wiele odmian tych wdzięcznych bylin ogrodowych, od bardzo niskich, po wysokie na ponad metr. Kwitną długo i obficie, a niektóre odmiany także późną jesienią, co stanowi wspaniałą dekorację w ogrodzie. Astry są atrakcyjne dla motyli oraz wielu innych owadów.
Istnieje mnóstwo innych kwiatów, które wabią i przyciągają motyle do ogrodu. Wymieńmy choćby chabry, malwy, macierzanki, rumianki, prymulki, pierwiosnki, onętki oraz wiele innych.
Im roślin w ogrodzie lub na balkonie będzie więcej, tym większa szansa na przyciągnięcie większej liczny motyli. Stworzenie różnorodnego środowiska sprawi, że w naszym otoczeniu pojawi się więcej ciekawych owadów. Pamiętajmy, żeby nie stosować żadnych pestycydów, które są najczęściej zabójcze dla większości małych mieszkańców naszych ogrodów.
Jeśli mamy możliwość, aby zachować choć odrobinę „chwastów”, dzikich roślin, to jeszcze bardziej uatrakcyjni to przestrzeń dla owadów, w tym motyli. Warto choćby wspomnieć o pospolitej pokrzywie, której liśćmi żywi się kilka gatunków gąsienic rusałek, jednych z najpiękniejszych polskich motyli. Do tego posiadając w ogrodzie pokrzywę, możemy ją wykorzystywać nie tylko jako oryginalną ozdobę (ma piękne liście i delikatne, białe kwiaty), ale również zbierać młode listki na bardzo zdrową herbatkę, dodawać je do sałatek lub robić z nich bardzo wartościową odżywkę dla innych roślin.
Siejmy i sadźmy jak najwięcej i najróżnorodniej, aby potem, aż do pierwszych przymrozków, cieszyć się kolorowymi kwiatami i owadami. Ogród pełen motyli to nie tylko piękne widowisko, ale także ważny krok w ochronie różnorodności biologicznej.